YÜZ GERME ESTETİĞİ

Yüzün, şakakların altında kalan ve çene çizgisine kadar olan bölümünde yaşanan deformasyonlar; bulunan/oluşan deri fazlalıkları, sarkmalar, dalgalanma ve kırışıklıklar gibi şikayetlerin giderilmesinde uygulanan bir operasyondur.

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?
Yüz germe ameliyatında, fazla deri ile beraber deri altı dokusunun bir kısmı alınır. Yanak dokusu yukarı doğru asılarak yüze genç ve gergin bir görünüm verilerek, yüzün doğal konturü yeniden yapılandırılır.

Genel anestezi ile yapılabilen, tecrübeli ellerde (bu ameliyat, estetik cerrahi içinde uzmanlık gerektiren bir cerrahi girişimidir) 3 - 3,5 saat süren bir operasyondur. Fazla deri alınır, altındaki sarkan dokular (yüzde SMAS, göz çevresinde orbicularisoculi kası) gerilir.

Yüz germe ameliyatı kimler için planlanmalıdır?
Yüz germe ameliyatı, yüz bölgesinde belirgin kırışıklık, sarkma ve gevşeme sorunu yaşayan, kalıtsal olarak aşırı sarkmış bir cilde sahip olan herkes, bu operasyonu düşünebilir.

Yüz germe ameliyatında hangi metodun uygulanacağına nasıl karar verilmektedir?

Hastanın muayene bulgularına göre endoskopik, açık veya endo-açık kombine yöntemler tercih edilebilir. Örneğin; yüzdeki aşırı sarkmalarda açık işlem tercih edilebilir, çünkü SMAS dokusunun yukarı asılması ile fazla derinin de alınması gerekir. Sadece tek bir yöntemi savunmak bilimsel değildir, hastaya özel planlama şarttır.

Yüz germe ameliyatının etkisi ne kadar sürer?
Etkisi 5-15 yıl sürebilir (ortalama 10 yıl) denmektedir. Ancak genetik faktörler, sigara vb. kullanımı, stres, günlük yaşam şartları elde edilen sonucun süresine etki etmektedir.

Yüz germe ameliyatı ile birlikte hangi operasyonlar yapılabilir?
Yüz bir bütün olarak ele alınmalıdır. Yüzdeki diğer olumsuz belirtileri gidermek için kombine operasyonlar sıklıkla tercih edilir. Boyun germe, göz kapaklarındaki düşmeler ve sarkmalar için blefaroplasti, Kaşlardaki düşmeler için kaş kaldırma; yüzdeki hacmi arttırmak için yağ enjeksiyonu işlemi ve peeling (soyma-dermabrasion); bişektomi, vb. örneklerdir.

Yüz germe ameliyatı sonrası hastanede yatış süresi nedir?
Genellikle 1 gece yatış ön görülür.

Yüz germe ameliyatına cerrahi olmayan yöntemler alternatif olabilir mi?
Cerrahi olmayan yöntemler yüzde sınırlı bir etki sağladığı için cerrahiye alternatif değil, genelde yardımcıdırlar. Hatta cerrahi işlem sonrası bu metotları biz de öneriyoruz. Operasyon sonrası 3. aydan itibaren hastalarımıza FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı makinelerle radyofrekans yüz gençleştirme işlemi öneriyoruz, böylece operasyonla alınan etkiyi daha da ileriye götürmeyi amaçlıyoruz. Sadece cihaz değil diğer destekleyici yöntemlerde tercih edilebilir. (PRP,mezoterapi,krem vs.)

Yüz germe ameliyatı sonrası iz kalır mı?
Cerrahi yöntemlerin neredeyse tamamında belli bir derecede iz kalır. Bununla beraber yüz germe operasyonlarında izlerin saç çizgisi, çene ucu altı, kulak önü-arkası gibi yerlerde saklanması hedeflenir. İzlerin bir süre sonra belirginliğinin azalması beklenir. Cildin genetik yapısına göre bu izlerin belirginliği kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

Yüz germe ameliyatından önce nelere dikkat edilmelidir?
Kronik rahatsızlığı olanlar (diyabet vb.) kendi doktorlarından ameliyat öncesi ilaç düzenlemesi istemelidirler.

Kronik hastalık sebebi ile düzenli ilaç kullanan hastalar, ilaçlarını düzenli almaya devam etmeli ve kontrole giderek tüm değerlerinin normal düzeyde olmasını sağlamalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar, maddeler ve balık yağı gibi gıda takviyeleri kullanımı 10 gün önceden kesilmelidir.

Kronik hastalığı olan hastaların en az 3 ay öncesine ait dahiliye konsültasyonu sonuçları gerekmektedir.

Yüz germe ameliyatı sonrası kontroller ne sıklıkta olmalıdır?
Hastaların genel olarak 3. ve 7. gün kontrole gelmeleri gerektiğinden şehir dışından ve yurtdışından gelecek hastaların, en az 7-10 gün boyunca şehirde konaklamaları gerekmektedir.

Yüz germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Ameliyatın sonuçları ve ciltte gerginlik hissi hemen fark edilecektir. Yüzde, ödem ve morarmalar oluşması beklenen bir durumdur. Şişlik (ödem), 3. günden sonra yavaş yavaş inmeye başlar. Ameliyattan 7-10 gün içinde tüm dikişler alınır. Tamamen iyileşme ve yüz şeklinin belirginleşmesi kişiden kişiye değişmekle birlikte, genellikle 4 - 6 ay kadar bir süreç gerektirmektedir.

Yüz germe ameliyatının iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Bundan sonra güneş kremi ile dışarı çıkılabilir, ama güneşte uzun süre vakit geçirmemek, direkt güneş ışınlarına maruz kalmamak önemlidir. Makyaj işlemi 2, saç boyatma işlemi 4 hafta sonra yapılabilir. Kozmetik cilt bakım ürünlerini 1 ay boyunca kullanmaktan kaçınılmalı, peeling ve kese işleminden katiyetle uzak durulmalı, ciltteki hassasiyet göz önünde bulundurularak doktor onayı haricinde herhangi bir medikal işlem yaptırılmamalıdır.

Yüz germe ameliyatının riskleri nelerdir?
Unutulmamalıdır ki, her cerrahi müdahale bir risk taşımaktadır. Yüz germe ameliyatının da komplikasyonları arasında genel olarak tüm cerrahi işlemlerde görülen kanama, enfeksiyon, dikiş reaksiyonları, yara ayrışması gibi durumlar sayılabilir.

(Komplikasyonlarla ilgili ayrıntılı bilgi için; https://www.plastikcerrahi.org.tr/menu/24/yuz-germe)

YÜZ GERMEAMELİYATI FİYATLARI:
İşlemin fiyatlandırılması hastalar arasında bazen soru işareti oluşturmaktadır. Her hekimin planlaması farklı olacağı için çıkacak fiyatlandırma da farklı olabilmektedir.

Yüz germe estetiği fiyatları ameliyatı yapan ekibin tecrübesi, uygulanan metot, ek prosedürler ve hatta ameliyatın yapıldığı hastaneye göre değişiklik göstermektedir.

DİKKAT!
Ameliyatlarımız Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Refik Özerdem tarafından, tam teşekküllü ameliyathanesi bulunan hastanelerde, steril şartlarda yapılmaktadır.