MEME (GÖĞÜS) KÜÇÜLTME ESTETİĞİ (REDUCTION MAMMAPLASTY)

Genellikle çok büyük olan memelerin, sarkma, güzel görünmeme, simetrik olmama, kıyafet bulmada güçlük çekme gibi estetik kaygılar ve memelerin ağırlığı sebebiyle görülen omuz, boyun ve sırt ağrılarının giderilmesi ya da kamburluğun önlenmesi gibi medikal rahatsızlıkların tedavisi için meme küçültme ameliyatı (redüksiyon mamoplasti) yapılabilir. Memelerin büyüklüğü ve sarkması nedeniyle meme altında görülen pişik, mantar, enfeksiyon veya yara oluşumlarının önlenmesi, sutyen askılarının ağırlık nedeniyle oluşturduğu bası yaralarının ortadan kaldırılması da meme küçültme operasyonunun nedenleri arasında yer almaktadır.

Büyük memelerin sebebi; genetik faktörlerin yanı sıra kişinin yaşam tarzıyla da ilgilidir. Çeşitli etkenlerle memeler zaman içinde büyüyebilir ya da şeklini kaybedebilir. Bazı rahatsızlıklar ve yaş gibi; emzirme, hormonal düzensizlik, aşırı kilolu olmak, gebelik gibi etkenler de memelerin büyümesine ya da şeklini kaybetmesine yol açabilir.

 

Meme (göğüs) küçültme ameliyatı öncesi değerlendirmede önemli olan faktörler nelerdir?
Operasyon sonuçları konusunda gerçekçi beklentilerin olması, sonuçların kişiden kişiye değişebileceğinin farkında olunması çok önemlidir.

Memenin boyutu, meme başının ne kadar aşağıda olduğu, meme cildinin yapısı, meme büyüklüğünde meme bezinin ve yağ dokunun oranına kadar tüm faktörler ameliyat sonrası süreci etkileyeceğinden, azami dikkatle önceden değerlendirilmelidir. Ameliyat öncesi gerekli testler yapılırken mamografi ve meme ultrasonu da mutlaka yapılmalıdır.

Meme(göğüs)küçültme operasyonlarında genel yaklaşım nasıldır?
Genelde genel anestezi altında 2 – 3 saat civarında bitirilebilen bir operasyondur. Ölçümler sonrası meme başı yeni yerine taşınırken, fazla deri, meme ve yağ dokusu alınmaktadır. Son yıllarda daha da geliştirilen vertikal mammoplasti yöntemi sayesinde, daha kısa izli ameliyatlar mümkün olmuştur.

Meme (göğüs) küçültme ile aynı seansta hangi operasyonlar sıklıkla yapılmaktadır?
Karın germe veya liposuction ameliyatları ile sıklıkla kombine edilir. Bu kombinasyonlar daha iyi bir gövde (istenilen boyuta getirilen karın-meme) harmonisi sağlanabilir.

Meme (göğüs) küçültme ameliyatı sonrası hastanede yatış süresi nedir?
1 gün hastanede yatış gerekebilmektedir.

Meme (göğüs) küçültme ameliyatı izi kalır mı?
İzler meme başı çevresinden (areola) başlayıp meme kıvrımına kadar veya kıvrım boyunca çapa tarzında devam eder. İz çapanın ayaklarının uzunluğu meme büyüklüğü ile orantılıdır, yani meme ne kadar büyük ve sarkık ise meme kıvrımındaki iz de o derece uzun olacaktır. Yine de bu izler genellikle iç çamaşır içinde kalırlar. İzlerin daha az belirgin olması için 6 – 24 aya ihtiyaç vardır.

Meme (göğüs) küçültme ameliyatı sonrası kontroller ne sıklıkta olmalıdır?
Meme küçültme estetiği (Mammoplasti) ameliyatı sonrası, bantlarla destek sağlanır ve hemen medical sutyen korse giydirilir. Genellikle evde istirahat edilir ve 3. ve 7. gün kontroller yapılır. Bu durumda şehir dışından ve yurtdışından gelecek hastaların, 3. ve 7. gün kontrole gelmeleri gerektiğinden en az bir hafta boyunca şehirde konaklamaları gerekmektedir.

Meme (göğüs) küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Ameliyatın ilk 3 gününde kişiye göre farklılık gösteren değişik oranda ağrı olması normaldir. Bu üç günde kişilere göre farklılık gösteren ödem (şişlik) olması da beklenen bir süreçtir. Şişlikler 4. günden itibaren inmeye başlar.

Meme (göğüs) küçültme ameliyatı sonrası meme dokusunun son şeklini alması için ne kadar süre beklenmelidir?
Süreç en az 3, ideal olarak 6 aydır. Bu süre sonunda şekil, simetri ve skar vb. değerlendirmesi yapmak daha doğrudur.

Meme (göğüs) küçültme ameliyatı sonrası medikal sutyeni ne kadar süreyle kullanılmalıdır?
Süre hastadan hastaya değişebilmekte olup genel eğilim 1-1,5 ay boyunca devamlı medikal sutyenine devam etmektir.

Meme (göğüs) küçültme ameliyatının riskleri nelerdir?
Unutulmamalıdır ki, her cerrahi müdahale bir risk taşımaktadır. Meme (göğüs) küçültme ameliyatı sonrasında nadir olarak enfeksiyon ve kanama görülebilir. Uygun şartlarda yapılmayan operasyonlarda pek çok farklı sağlık sorunu ortaya çıkabilir.

(Komplikasyonlarla ilgili ayrıntılı bilgi için;

MEME KÜÇÜLTME | Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği | Halk Sayfası (plastikcerrahi.org.tr)

MEME (GÖĞÜS) KÜÇÜLTME AMELİYATI FİYATLARI
Tüm diğer operasyonlarda olduğu gibi Göğüs (Meme) Küçültme Estetiği fiyatları ameliyatı yapan ekibe; ameliyatın yapıldığı hastaneye ve ekibin tecrübesine göre değişmektedir.

DİKKAT!

  • Ameliyatlarımız Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Refik Özerdem tarafından, tam teşekküllü ameliyathanesi bulunan hastanelerde, steril şartlarda yapılmaktadır.
  • Meme dikleştirmede silikon protezler hakkında daha fazla bilgi edinmek için;

Bkz: MEME IMPLANTLARI