MEME (GÖĞÜS) BÜYÜTME ESTETİĞİ (AUGMENTATION MAMMAPLASTY)

Meme, genel olarak tüm kadınlar için estetik anlamda önem taşır. Memede görülen deformasyonlar veya kişi tarafından rahatsızlık duyulan yapısal sorunlar (meme yapısı çok küçük ve sarkık vs…) da bu nedenle önem arz etmektedir.

Bu durumun birden çok nedeni vardır. Meme doğuştan küçük olabilir ya da doğumdan sonra emzirme işlemi veya kilo verme gibi nedenlerden dolayı sarkma ile beraber küçülme oluşabilir.

Bu durumlarda meme büyütme girişimindeki amaç; memelerde dolgunluk ile arzu edilen estetik görünümü sağlamak ve hastanın öz güvenini kazanmasına yardımcı olmaktır.

Meme (göğüs) büyütme operasyonları nasıl yapılır?
Ortalama 40-45 dakika süren, çoğunlukla genel anestezinin tercih edildiği ve operasyon sonrası hastanede yatış gerektirmeyen bir operasyondur. Meme altı, koltuk altı ve meme ucu çevresinden girişim yapılabilmekte, protez ya kas altına ya da kas üstüne konmaktadır. Prof. Dr. Ömer Refik Özerdem, çok sayıda gerçekleştirdiği meme büyütme ameliyatı sonrası süreçlerdeki gözlemleri sonucu, bu operasyonda meme altından girişim yapılmasının daha kısa sürede iyileşme ve daha az komplikasyona sebep olduğu sonucuna ulaşmıştır.

Çok fazla spor yapan hastalarda protezin kas üstüne yerleştirilmesi tercih edilmektedir. Bu nedenle ağır, kasları çalıştıran egzersizler mesleki olarak da sık yapılıyorsa, hekime mutlaka ameliyat öncesinde bilgi verilmelidir.

Meme (göğüs) büyütme ameliyatlarında; memede küçüklük şikayeti yanında sarkma da varsa nasıl bir girişim uygulanmaktadır?
Meme dikleştirme ve diğer meme operasyonları ile birlikte yapılabilir. Her ne kadar hafif sarkmış küçük memelerde protez tek başına tedavi için yeterli olabilse de daha büyük ve daha sarkık memelerde büyütme (protez) ile dikleştirme operasyonlarının aynı anda yapılması daha doğru bir tercih olacaktır.

Meme (göğüs) büyütme ameliyatı sonrası hastanede yatış süresi nedir?
0-1 gün hastanede yatış gerekebilmektedir. (Sıklıkla sabah yapılan ameliyatlarda, aynı gün hasta taburcu edilir.)

Meme (göğüs) büyütme ameliyatından sonra iz kalır mı?
Ameliyat izlerinin görülebilen kısmı meme altında, doğal meme çizgisi içinde bulunmaktadır. Meme aylar içinde yer çekimi ile normal damla şeklini alarak oturumunu tamamladığında, iz görüş alanından çıkar. İzlerin belirginliği hastanın cildinin genetik yapısına göre değişiklik gösterebilir.

Meme (göğüs) büyütme ameliyatı sonrası kontroller ne sıklıkta olmalıdır?
Genel olarak hasta ameliyat sonrası 3. ve 7. günde görülür. Bu durumda şehir dışından ve yurtdışından gelecek hastaların, en az bir hafta boyunca şehirde konaklamaları gerekmektedir.

Meme (göğüs) büyütme ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Ameliyatın ilk 3 gününde kişiye göre farklılık gösteren değişik oranda ağrı olması normaldir. Bu üç günde kişilerin genetik yapısına göre farklılık gösteren ödem (şişlik) olması da beklenen bir süreçtir. Şişlikler 4. günden itibaren inmeye başlar. Meme büyütme ameliyatı olan hastalarda, ameliyat sonrası nadiren meme çevresinde morluk ve sertlik olmasında da endişe edilecek bir durum yoktur. Sert ve mor alanlar, birkaç hafta içerisinde iyileşmektedir.

Meme (göğüs) büyütme ameliyatı sonrası meme dokusunun son şeklini alması için ne kadar süre beklenmelidir?
Süreç en az 3, ideal olarak 6 aydır. Bu süre sonunda şekil, simetri, iz vb. değerlendirmesi yapmak daha doğrudur.

Meme (göğüs) büyütme ameliyatı sonrası medikal sutyen ne kadar süreyle kullanılmalıdır?
Süre hastadan hastaya değişebilmekle birlikte genel eğilim; 1 - 1,5 ay boyunca medikal sutyen kullanımına devam etmek yönündedir.

Meme (göğüs) büyütme ameliyatının riskleri nelerdir?
Unutulmamalıdır ki; her cerrahi müdahale bir risk taşımaktadır. Meme (göğüs) büyütme ameliyatı sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonların başında; kanama, enfeksiyon, yara iyileşme sorunları yer almaktadır. Anestezinin de bir takım olası komplikasyonları olabilir. Tüm riskleri en aza indirmek amacıyla ameliyat öncesi birçok önlem alınır, hastaya yapılan belli tetkikler ile tedaviler sağlanır.

(Komplikasyonlarla ilgili ayrıntılı bilgi için;

MEME BÜYÜTME | Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği | Halk Sayfası (plastikcerrahi.org.tr)

MEME (GÖĞÜS) BÜYÜTME AMELİYATI FİYATLARI:
Silikon ile meme (göğüs) büyütme operasyonu fiyatları; ameliyatı yapan ekibe; ameliyatın yapıldığı hastaneye, silikon protezin FDA onaylı olup olmaması ve ekibin tecrübesine göre değişmektedir.

DİKKAT!

* Ameliyatlarımız Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Refik Özerdem tarafından, tam teşekküllü ameliyathanesi bulunan hastanelerde, steril şartlarda yapılmaktadır.

* Silikon protezler hakkında daha fazla bilgi edinmek için;

Bkz: MEME IMPLANTLARI

* FDA (U. S. Food and Drug Administration - Birleşik Devletler Gıda ve İlaç Dairesi)