KOMBİNE AMELİYATLAR

Son yıllarda çokça konuşulan kombine ameliyatlar; birden fazla estetik cerrahi işlemin aynı anda yapılması anlamına gelmektedir. Bu durum çoğunlukla gereklilik arz ettiğinden, bazen de hastanın talebinden dolayı doğmuştur. Kombine ameliyat kararı yapılan fiziki muayene, ölçümler ve tetkikler sonucu çıkan sonuçlara göre verilmektedir.

Estetik ve Plastik Cerrahi ile anesteziyoloji dallarındaki gelişmeler ve birden fazla uzmanın oluşturduğu ekipler ile aynı seansta birçok vücut bölgesini ilgilendiren kombine operasyonlar, ülkemizde ve yurtdışında birçok klinikte uygulanabilmektedir.

Kombine girişimlerin faydası nelerdir?
Vücudumuz değişik bölgelere ve her bölgede de estetik ünitelere bölünmüştür. Estetik harmoninin sağlanması için birden fazla bölgede ya da estetik ünitede aynı anda girişim gerekebilmektedir. Bir estetik cerrah da bütün bu bölgelere aynı anda müdahale edebilecek şekilde eğitim görmüştür. Örneğin; burnu ileride ve düşük, çene ucu ise geride olan bir kişiyi düşünelim. Bu kişide sadece burun veya sadece çene ucu operasyonu ile ideal sonuç alabilmek zordur. Bu kişilerde yüz yapılarının harmonisinin daha iyi sağlanabilmesi için burun operasyonu yanında çene ucu ilerletme operasyonu da gerekebilmektedir. Ya da göz kapağı ameliyatı düşünen bir hastada daha iyi sonucun alınabilmesi için yüz germe veya burun operasyonu da gerekebilmektedir. Gövdede de aynı durum söz konusudur. Meme küçültme operasyonu yanında karın bölgesindeki şikayetleri de gidermek bir çok kişide gövdenin görünümünü daha da iyi kılabilmektedir.

Karın germe operasyonlarında ne tür kombinasyonlar yapılabilir?
Amerikan Plastik Cerrahi Birliği’ne göre (bkz. İnternet adresi), karın bölgesindeki sarkmaların tek etkili tedavisi karın germedir. Bu operasyonların genişliği (dolayısıyla operasyon süresi ve masrafı da) hastadan hastaya değişmektedir. Çoğu kez en iyi sonuçlar karın germe+liposuction+kas-fasya onarımı (diğer deyişle iç korse dikişleri) kombinasyonu ile alınmaktadır. Operasyon sonrası bazı hastalarımıza kavitasyon+pressoterapi vb. yardımcı metotlar uygulamaktayız. Bir grup hastada ise (özellikle de sarkma ve yağlanma şikayetleri daha fazla olanlarda) ikinci bir destek operasyonu gerekli olabilmektedir.
Unutulmaması gereken; operasyonun sonuçlarının sonsuza dek sürmemesidir; doğa kaldığı yerden vücuda olan etkisini devam ettirecektir. Operasyon sonrası bir diyetisyenin kontrolünde uygun bir diyet, sigarasız ve stressiz bir hayat, devamlı egzersiz, operasyondan en iyi sonucu alabilmek ve onun etkisini mümkün olduğunca uzun tutmak için gereklidir.

En sık yapılan kombine ameliyatlar hangileridir?
Kombine ameliyat olarak sıkça başvurulan ameliyatlar arasında; meme estetiği ameliyatı (meme büyütme, küçültme ya da kaldırma) ile birlikte karın germe ya da liposuction ameliyatlarını, kol germe ve meme estetiği ameliyatlarını, uyluk germe ve karın estetiği ameliyatlarını, yüz germe ve göz kapağı estetiği/ kaş kaldırma/ yağ enjeksiyonu ameliyatlarını, çene ısırım bozukluklarını düzeltme ameliyatları ve çeneye implant yerleştirme ya da törpüleme ameliyatları ile birlikte burun ameliyatını, estetik burun ve dudak ameliyatlarını, karın estetiği ve genital bölge estetiğini, karın estetiği ve popo kaldırma ameliyatlarını, vücudun uzak bölgelerine ait cerrahi girişimlerin kombinasyonlarını (Kulak estetiği ve kalça liposuction işlemi gibi…) sayabiliriz.

Kombine ameliyatlara diğer tıp branşları ne şekilde katkıda bulunmaktadır?
Bariatrik cerrahi denen, genel cerrahi pratiğinde yer alan ve şişman hastaların hızla ve ileri derecede kilo kaybetmesini sağlayan müdahale şekli son yıllarda yaygınlaşmıştır. Bu operasyonlar plastik cerrahide de yeni bir sayfanın açılmasına neden olmuştur. Bariatrik cerrahiden sonra hızla kilo kaybeden hastalar, ortaya çıkan sarkmalar nedeniyle oluşan kontur bozuklularından rahatsız olmakta ve bir ‘Estetik Plastik Cerrahi’ uzmanına başvurmaktadırlar. Aslında bu durum diyet vb. nedenlerle hızla kilo kaybedenlerde de görülmektedir. Bu hastalara kombine kontur düzeltme operasyonları, kişiye özel adaptasyonlarla uygulanabilmektedir. Çepeçevre kemer şeklinde karın-bel bölgesinin fazlalıkların alınması ve bu bölgelerin şekillendirilmesi operasyonu bu duruma örnek olarak verilebilir. Aynı zamanda hem yağ emme (liposuction) ile uyluk, karın ve bel bölgesine daha fazla şekil verilmekte, hem de gövde arka yüzünde yapılan müdahale sırasında sarkmış olan kalça-uyluk bölgesine daha iyi şekil verilebilmekte; meme dikleştirme, bacak içlerindeki sarkmaların uyluk germe ile azaltılması aynı seansta sağlanabilmektedir.

Kombine ameliyatların avantajları nelerdir?
Kombine ameliyatlarla kısa sürede büyük bir estetik memnuniyete ulaşmak mümkün olmaktadır. Bunun yanında maliyet de daha avantajlı olarak dikkat çekmektedir. Kombine ameliyatların sonrasında genellikle tek bir ameliyatın iyileşmesi süreci gibi bir his duyulmaktadır ki bu çok ama çok önemli bir avantajdır. Benzer olarak tek anestezi ile birçok ihtiyaca cevap bulunması da bir diğer önemli avantaj olarak görülmelidir.

Neticede; kombine ameliyatlar, sizi bir defada birden fazla dertten kurtarmakta, dikkat eçkici bir değişim sağlamakta, para ve zaman kazandırmaktadır.

Kombine ameliyat düşünen hasta nereden başlamalıdır?
Vücut kontur bozukluğunun tedavisini arzulayan bir kişinin başlangıç olarak yapmasını tavsiye edebileceğimiz adım; bir uzman ile konuşup muayene olmasıdır. Uzman doktor, muayene bulgularına göre size uygun bir müdahale şekli önerecektir. Tabii ki karar verme aşamasında en önemli faktör, hastanın ihtiyaçları, düşünceleri ve kararıdır.