KARIN GERME (ABDOMINOPLASTI)

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı gebelik sonrası sarkma, aşırı kilo verme ya da obezite cerrahisi sonrası hızla kilo verme ve çeşitli sebeplerle karın bölgesinde cilt sarkması olan kişilere yapılan cerrahi bir işlemdir. Karın germe ameliyatı sadece kadınlar arasında popüler olarak bilinse de, kilo verip karın bölgesinde sarkma olan erkekler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Karın germe ameliyatı o bölgenin sarkıklık ve deformasyon derecesine bağlı olarak mini karın germe, tam karın germe, 360 derece karın germe ve ters T şeklinde (Fleur De – lis abdominoplasti) olarak değişkenlik gösterir ve mutlaka bu tür operasyonlarda hekim muayenesi gereklidir.

Mini Karın Germe: Mini karın germe operasyonlarında temel amaç kısıtlı bir alanda meydana gelen sarkmanın çıkarılmasıdır. Bu tarz bir operasyonda karında deforme olan bölge az olduğu için dikiş hattı normal karın germeye nazaran daha kısadır.

Tam Karın Germe: Tam karın germe operasyonu deforme alanın daha geniş olması durumunda tercih edilen bir yöntemdir. Bu ameliyatlarda dikiş hattı ortalama 30 cm uzunluğunu bulabilir. (tanımı genişlet)

Fleur De-Lis (Ters T) Karın Germe: Özellikle aşırı kilo vermeden dolayı ortaya çıkan deri fazlalığı olan hastalarda karın germe; ters T şeklinde hem yatay hem de dikey kesilerden fazla deri dokusunun çıkarılmasıyla gerçekleştirilir. Bu teknik sayesinde varsa oluşmuş çatlaklardan kurtulmak da mümkün olabilir. Karın germe ameliyatı sonrası çok daha ince görünümlü bir bel amaçlanıyor ise; yine bu teknik kullanılır.

360 Derece Karın Germe: Genellikle ciddi kilo verme durumlarında (obezite operasyonları sonrası veya şahsi çabalarla) karın bölgesindeki sarkmalar bel bölgesine doğru uzayabilir. Bu tarz durumlarda hastalara tam karın germe yeterli olmayacağından, 360 derece karın germe önerilir. 360 derece karın germe, halk arasında kuşak germe olarak da adlandırılmaktadır. Bu işlem; karın ve yan kısımları (simit bölgesi) ile bel bölgesini germeyi sağlar. Aynı zamanda popo kaldırmada da etkilidir.

Karın germe ameliyatlarında hangi teknikler kullanılır?
Karın germe ameliyatlarında her deformasyon derecesi için ayrı teknik uygulanmaktadır. Örneğin mini karın germe operasyonlarında işlem alanı azdır. Göbek deliğinin yeri değiştirilmez ve ortalama 1 saat kadar süren bir operasyondur. Diğer karın germe metotlarına oranla daha kısa iz kaldığı gözlenir.

Tam karın germe ameliyatında ise pelvis kemiğinin ön iki ucu (halk arasında leğen kemiği olarak bilinir) arası boyunca kesi hattı olur. Ciltteki fazla doku aşağıya doğru gerdirilerek alınır, bu durumda yeni bir göbek deliği yeri belirlenir ve mevcut göbek deliği yeni alana taşınır. Pelvis kemiğinin ön iki ucu arası boyunca dikiş hattı olduğu için iz boyutu daha fazladır. Hastanın ameliyat esnasındaki durumuna bağlı olarak dren takılabilir. Drenler ortalama 1-3 gün sonrası çıkarılır.

360 derece karın germe operasyonunda ise kesi karın ve yanları ile bel bölgesinde olur. Göbek deliği yeri bu metotta da değişir. Hastanın ameliyatına bağlı değişkenlik göstererek dren takılır. Drenlerin kalış süresi ortalama 2-4 gündür. İzler tüm alanı 360 derece çevreler.

Karın germe ameliyatı sonrası hastanede yatış süresi nedir?
Karın germe operasyonlarında ortalama 1-3 gece arasında hastane yatışı gereklidir.

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Karın germe ameliyatı sonrası, hastanın metabolizma yapısına, yaşam şekline ve cilt genetik yapısına göre farklılık gösteren bir iyileşme süreci gözlemlenir. Ameliyattan hemen sonra birkaç gün boyunca ağrı, acı, morarma ve şişlik normaldir. Bu durumun antibiyotik ve ağrı kesiciler sayesinde daha hafif atlatılması sağlanmaya çalışılır. Cilt yüzeyindeki dikişler yaklaşık 1 hafta sonra alınır ve diğer dikişler estetik dikişler olduğundan, kendiliğinden eriyerek kaybolur.

Ameliyat sonrası normal hayata dönüş, vücut yapısı ve iyileşme hızına bağlı olarak kişiden kişiye değişmekle birlikte, genel olarak 3-4 haftada gerçekleşir.

Şehir dışından veya yurtdışından gelecek hastaların, ameliyat sonrası 3.  ve 8. günde kontrole gelmeleri gerektiği için 10 gün konaklama önerilmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası iz kalır mı?
Her cerrahi operasyonda olduğu gibi karın germe ameliyatında da izler mevcuttur. Fakat son derece estetik ve ince dikişler atılmasından dolayı ve genellikle iç çamaşırı hizasında gizlendiği için herhangi bir göze batma durumu olmaz. İzler son şeklini en az 1 yıl içinde alır. İzlerin rengi, kalınlığı, genişliği kişiye bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası kontroller ne sıklıkta olmalıdır?

Karın germe ameliyatının ertesi gün sabah hasta hastane odasında görülür. (Hastanın durumuna bağlı olarak 3. ve 8. gün kontrol için çağrılır. Ameliyat alanının genişliğine bağlı olarak kontroller 2 günde 1 olacak şekilde planlanabilir.)

Karın germe ameliyatı sonrası normal hayata dönüş süreci nasıldır?
Karın germe ameliyatı sonrası hasta, ağır fiziksel efor gerektirmeyen bir iş hayatına sahipse ve iyileşme hızına bağlı olarak yaklaşık 10 gün sonra işbaşı yapabilir. Ameliyat sonrası hafif yürüyüşler önerilir. Ağır egzersiz 3 ay; hafif egzersiz 1 ay sonrasında tavsiye edilir. Ağır kaldırılması sakıncalıdır.

Karın germe ameliyatı sonuçları kalıcı mıdır?
Dengeli bir yaşam, doğru beslenme ile elde edilen bu yeni görünümün uzun yıllar korunması mümkündür.

Karın germe ameliyatını kimler yaptırabilir?
Karın bölgesinde cilt sarkması olan, yakın zamanda yeni bir hamilelik süreci düşünmeyen kadınlar ve ideal kilosuna ulaşmış erkekler için uygun bir operasyondur.

Karın germe ameliyatının riskleri nelerdir?
Karın germe ameliyatında da her cerrahi girişimde olduğu gibi bazı riskler ortaya çıkabilir. Ameliyat sonrasında; yara yeri enfeksiyonu riski, ameliyat sırasında vücut sıvı birikimi, kan birikimi gibi durumlarla karşılaşılabilir.

(Komplikasyonlarla ilgili ayrıntılı bilgi için;

https://www.plastikcerrahi.org.tr/menu/18/karin-germe

KARIN GERME AMELİYATI FİYATLARI:
Karın germe ameliyatı fiyatları, ameliyatın mini ya da genel yapılmasına, ameliyatı yapan ekibe, operasyon metoduna, ameliyatın yapıldığı hastaneye ve ekibin tecrübesine göre değişmektedir.

DİKKAT!
Ameliyatlarımız Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Refik Özerdem tarafından, tam teşekküllü ameliyathanesi bulunan hastanelerde, steril şartlarda yapılmaktadır.