JİNEKOMASTİ (ERKEKLERDE MEME BÜYÜMESİ) ESTETİĞİ

Hormonal durumlardan dolayı küçük olan erkek memesinin bazı durumlarda kendiliğinden büyümeye başlaması, hatta bazı durumlarda bir kadın memesi şeklini alması, “Jinekomasti” olarak adlandırılır.

Jinekomasti neden olur?
Jinekomasti sorununun birçok nedeni vardır. Ağır karaciğer hastalıkları (siroz gibi), uzun süreli ilaç kullanımı veya hormonal veya genetik sebebler gibi durumlar sonucunda Jinekomasti görülebilir.

Jinekomasti, ameliyata gerek olmadan giderilebilir mi?
Hayır. Ne yazık ki, bu mümkün değildir. Eğer Jinekomasti oluşmuşsa, büyüyen meme dokusu ameliyatla alınmalıdır. Hormonsal tedaviler ile gerilemesi sağlanamaz.

Jinekomasti sorununa karşı tedavi yaklaşımı nasıl olmalıdır?
Erkeklerde belirgin meme oluşumunun tedavisinde, değişik yöntemler ve kombinasyonlar tercih edilebilmektedir. Sadece liposuction veya beraberinde glandülereksizyon (meme dokusu alımı) ve daha şiddetli meme büyümelerinde ise; koltuk altına uzanabilecek şekilde deri eksizyonu (fazla derinin alınması) işlemleri gerekli olabilir. Şikayetin şiddetine, muayene sonucuna ve hastanın isteklerine göre bir operasyon planı yapılmalıdır. Operasyon süresi seçilen metotlara göre 1 – 2 saat sürebilmektedir.
Memede çok fazla sarkma yoksa bilimsel ifadesiyle; 1 ve 2. derece büyüme varsa liposuction yeterli olmaktadır. 3. derece büyüklükte (meme kalınlığı 4 cm ve üzerinde) ise; doku ve/veya deri alımı da gerekebilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası hastanede yatış süresi nedir?
0-1 gün hastanede yatış öngörülür.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iz kalır mı?
Operasyon sonrası oluşan izler de yine seçilen metoda göre değişiklik gösterir. Sadece liposuction ile olursa fark edilir iz genelde olmaz; yalnızca liposuction kanül giriş yerlerinde

5 – 7 mm civarı küçük izler vardır. Liposuction yanında meme dokusu alımı da söz konusuysa meme başı çevresi (areola) sınırında yarım daire uzunluğunda ve çok belli olmayan izler kalır.  İleri derecedeki jinekomastilerde (aşırı sarkmalarda, özellikle kilo verme sonrası) ise; iz meme başı çevresinde, hatta meme altı kıvrımdan koltuk altında doğru uzanabilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası kontroller ne sıklıkta olmalıdır?
Jinekomasti ameliyatının tipine bağlı olmak üzere 1 hafta içinde kontrol yapılmaktadır.

Bu durumda şehir dışından ve yurtdışından gelecek hastaların, ameliyat sonrası 3. ve 7. günlerde kontrole gelmeleri gerektiği için en az bir hafta boyunca şehirde konaklamaları gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Ameliyatın ilk 3 gününde kişiye göre farklılık gösteren değişik oranda ağrı ve şişlik (ödem) olması normaldir.

Jinekomasti ameliyatı yapılan bölgede tekrar yağlanma ve büyüme olur mu?
Aşırı kilo alımında böyle bir sonuç görülebilir. Bu nedenle ameliyat sonrası dengeli beslenilmesi, yağlı ve kilo aldıracak besinlerden uzak durulması gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatının riskleri nelerdir?
Unutulmamalıdır ki; her cerrahi müdahale bir risk taşımaktadır. Her ameliyatta olduğu gibi Jinekomasti estetiği ameliyatı sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonlar arasında; kanama, şişlik (ödem), enfeksiyon riski, anestezi riskleri bulunmaktadır.

JİNEKOMASTİ AMELİYATI FİYATLARI:
Jinekomasti operasyonu fiyatları ameliyatı yapan ekibe, operasyon metoduna, ameliyatın yapıldığı hastaneye ve ekibin tecrübesine göre değişmektedir.

DİKKAT!
Ameliyatlarımız Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Refik Özerdem tarafından, tam teşekküllü ameliyathanesi bulunan hastanelerde, steril şartlarda yapılmaktadır.