GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Vücuttaki en ince derinin yer aldığı göz kapağı, bu özelliğiyle de yüzün en hızlı kırışıklık sürecine giren bölümüdür. Göz kapağı estetiği, sadece estetik sebeplerle değil, kırışıklığın ve sarkmanın görüşü engellemesi nedeniyle sağlık açısından da sıkça başvurulan bir operasyondur.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti), alt ve üst göz kapaklarında, yaşlanmaya bağlı veya genetik yapı gereği sarkmış deri ve fazla yağ dokusunun çıkarılması ile göz çevresi dokularının gerdirilmesini içeren cerrahi uygulamalardır.

Göz kapağı estetiği ameliyatı ne kadar sürer, hangi anestezi metotları kullanılır?
Üst göz kapağı operasyonu tecrübeli ellerde genelde 30 dakika kadar sürmektedir. Alt göz kapağı operasyonu ise yaklaşık 1 saat kadar süren bir işlemdir. Alt-Üst Göz Kapağı operasyonlarının birlikte işleme alındığı durumlarda, toplam süre ortalama 1,5 saati bulmaktadır. Göz kapağı estetik operasyonlarında; lokal, sedasyon veya genel anestezi tercih edilebilmektedir. Üst göz kapağı operasyonunda, hastada kronik bir rahatsızlık (diyabet, tansiyon vs. gibi) olmadığı sürece genel olarak lokal anestezi tercih edilmektedir. Alt-üst göz kapağı operasyonu birlikte yapıldığında sedasyon veya genel anestezi uygun görülmektedir.

Üst göz kapağı operasyonu nasıl yapılır?
Üst göz kapağı operasyonunda, kapağın doğal katlanma çizgisinde kesiler yapılarak gerekli görülen miktarda deri ve yağ fazlalıkları alınır. Göz kapaklarında düşüklük var ise göz kapağını kaldıran kasa kısaltma işlemi uygulanır. Eğer gözyaşı bezinde de sarkma var ise, yukarı doğru asılır.

Alt göz kapağı operasyonu nasıl yapılır?
Alt göz kapağında kirpiklerin birkaç mm altından doğal kirpik hizası takip edilerek girilir. Bu uygulamalarda çoğu kez gözaltı yağları alınmamakta, onun yerine yanağa doğru yaydırılarak gözaltındaki çökmelerin tedavisi için kullanılmaktadır. Bunun yanında alt kapak kasının gerilmesi, fazla derinin alınması ve yanağın yukarı asılması işlemleri de eklenerek optimal sonuç alınmaya çalışılmaktadır.

Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası hastanede yatış süresi nedir?
Genellikle hastanede yatış önerilmez aynı gün taburcu olunabilir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası iz kalır mı?
İzlerin belirginliği kişiden kişiye farklılıklar göstermekte olup genelde başta kızarık olan izler aylar içinde olgunlaşıp çok daha az belirgin hale gelirler. Çoğu kişide fark edilir bir iz kalmaz. Göz kenarlarından taşan izler zamanla kaz ayakları içine karışarak daha doğal bir görüntüye kavuşurlar.

Göz kapağı estetiği sonrası süreci nasıldır?
Göz kapağı estetiği ameliyatları küçük bir işlem olsa da, yüzde yarattıkları estetik değişim büyük olabilmektedir. İşlem sonrası göz çevresinde şişlikler ve morluklar oluşabilir. Bu şişliklerin iyileşmesi 2-6 haftayı bulabilir. Göz şeklinin tam olarak oturması 3-6 ay kadar sürede gerçekleşmektedir. Şehir dışından ve yurtdışından gelecek hastalar, ameliyat sonrası 8 - 10 gün hafta şehirde konaklama planlamalıdır.

Göz kapağı estetiği ameliyatı aynı seansta hangi operasyonlarla birlikte yapılabilir?
Çoğu kez yüz germe, boyun germe, burun estetiği ve yağ enjeksiyonu gibi diğer yüz estetik ameliyatları ile birlikte yapılabilmektedir. Bu nedenle de göz kapaklarının tüm yüz ile değerlendirilmesi daha iyi sonuçların alınmasına yardımcı olur.

Göz kapağı ameliyatının riskleri nelerdir?
Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası, genellikle rahat bir süreç yaşanır. Göz çevresinde şişlik ve morarma görülmesi normaldir. Gözlerde kuruluk ve yanma hissi yaşanabilir, görüşte bulanıklık ortaya çıkabilir. Gözde yaşarma, ışığa karşı hassasiyet görülebilir. Ameliyat sonrası ilk günlerde hasta gözünü tam olarak kapatamayabilir. Tüm bu komplikasyonlar ilk hafta içinde kaybolan rahatsızlıklardır. Dikişler ise 5 – 8 gün sonra alınır.

Göz kapağı estetiği ameliyatı fiyatları:
Göz kapağı estetiği ameliyatı fiyatları; ameliyatı yapan ekibe, operasyon metoduna, ameliyatın yapıldığı hastaneye ve ekibin tecrübesine göre değişmektedir.