DOLGU UYGULAMALARI

Yılların kazandırdığı tecrübe, ne yazık ki yüzümüzde de yorgun izler bırakmaktadır. Ancak bu izleri yok etmek ya da minimuma indirmek için günümüzde medikal estetik uygulamaları imdadımıza koşmaktadır. Ve bu uygulamalar içinde en az “botolinum” kadar popüler olan bir diğer uygulama da dolgu maddeleridir.

Gençleştirme endüstrisinin en çok başvurulan yöntemlerinden biri olan dolgu ile yüzde mevcut olan ince çizgilerin giderilmesi, dolgun ve kalkık bir etki yaratılması mümkündür.

En yaygın dolgu maddesi; ‘Hyalüronik Asit’ bazlı dolgulardır, bunun yanı sıra kişinin kendisinden alınan yağ ile dolgu da yapılmaktadır.

Dolgu  uygulaması nedir? 
Güneşe fazla maruz kalma gibi dış etkenler ve yaş alma getirisiyle oluşan ince ve derin çizgileri, kırışıklıkları doldurmak için kullanılan dolgu uygulaması, yüzü yeniden şekillendirmek, dolgunlaştırmak ve gençleştirmek için uygulanan kozmetik bir işlemdir.

Dolgu uygulaması ne kadar süre kalıcıdır?
Kişiye (cilt ve genetik yapısına) bağlı olmakla birlikte 6 – 12 ay arası kalıcılığa sahiptir.

Dolgu uygulaması ne kadar zamanda gerçekleştirilir?
İşlem öncesi yapılacak bölgeye anestezik krem uygulanır ve krem etkisini gösterdikten sonra 10 – 15 dakika içerisinde tamamlanır. Etkisi hemen görülür. İşlem sonrası hafif şişlik ve minik morluklar oluşabilir. Yağ enjeksiyonu ile yapılan uygulamalarda uygulama sonrasında görülen şişlik ve morluk 2 haftaya kadar uzayabilmektedir) ancak sosyal yaşama dönüşe engel teşkil edecek bir durum olmaz.

Dermal dolgu maddeleri ile neler yapabilir?
Dermal dolgu uygulamaları ile;

Dudak kalınlaştırma

Yüz kırışıklıklarını ve kırışıklıklarının yumuşatılması
Girinti izlerinin görünümünün daha kabul edilebilir hale getirilmesi
Yüzdeki deformitelerinin azaltılması
Alt kapakların gölgesinin azaltılması (bu işlem için kliniğimizde yağ enjeksiyonu tercih edilmektedir) işlemleri gerçekleştirilebilir.

Erken yaşlanma belirtileri olanlarda veya yüz gençleştirme cerrahisi geçirmiş kişilerde destek tedavide kullanılmaktadır.

Dermal dolgu maddelerinin neler yapması beklenemez?
Dermal dolgu uygulamasının yeterli olamayacağı derinlik ve sarkmaların söz konusu olduğu hastalarda, yüz germe, kaş kaldırma veya göz kaldırma gibi cerrahi uygulamalar en iyi çözüm olmaktadır. Dermal dolgu maddelerinin gençleştirme tedavileri minimal girişimlerdir, cerrahi uygulamalar kadar etkili ve kalıcı sonuçlar vermesi beklenemez.

Dolgu uygulaması kimlere yapılabilir?

Fiziksel olarak sağlıklı
Sigara içmeyen
Görünümünüzü iyileştirmek için olumlu bir bakış açısına ve gerçekçi hedeflere sahip olan cilt sağlığını korumaya kararlı kişiler dolgu uygulamalarını yaptırabilir.

Dolgu uygulamalarını kimler yapmalıdır?
Dolgu uygulamaları yüzde dolgunluk ve daha genç bir görünüm için gözle görülür bir iyileşme sağlayan, çabuk uygulanabilir bir işlemdir. Ancak yine de hafife alınmamalı, etkili ve güvenli müdahale için uzmanlık eğitimi almış ve yüz anatomisini kapsamlı bir şekilde bilen bir hekime başvurulmalıdır. Her tıbbi prosedürde yaşanabileceği gibi, bazı kişilerde dermal dolguların da önemli -yan etkiler meydana gelebilir, bu nedenle yeterlilik sertifikalı bir uzman doktor tarafından tedavi edilmesi güvenliğiniz ve iyi sonuçlar için gereklidir.