ÇENE İMPLANTI

Çene implantları, hastanın çene kemiğine uyacak şekilde kalıplanmış, genellikle silikon veya benzeri biyolojik yapıya uygun malzemelerden yapılmış küçük protezlerdir. Boyut ve şekil bakımından farklılık gösterirler ve uzman cerrah tarafından hastanın ihtiyacına göre seçilirler. Çene implantı ameliyatı çenenin gelişmesini sağlayan ve zayıf çene görüntüsünü gideren bir cerrahi işlemdir. İmplant (çene protezi), çene kemiğinin tam üzerine yerleştirilir. Bu sayede çene ucu yeniden şekillenir ve dolgunlaştırılır. Bu işlem sayesinde yüzdeki orantısızlık dengelenir.

Çene implantı ameliyatları nasıl yapılır, hangi metotlar uygulanır?
Çene implantı 45 – 60 dakika süren ve genel anestezi altında uygulanan bir cerrahi işlemdir. Bu ameliyatlar için kullanılan iki metot vardır; ağız içinden yapılan bir kesi ile ya da çene altından yani boyundan yapılan bir kesi ile... Bu iki yöntemin de sonuç olarak dezavantajı ve avantajı mevcuttur. Çene altı metodunda 2 cm uzunluğunda kesi atılarak kemik seviyesine ilerlenir. İmplant yerleştirilerek vidalama yöntemi ile sabitlenir. Estetik dikişler ile kesi kapatılır.

Çene implantı ameliyatı sonrası hastanede yatış süresi nedir?
0 – 1 gün arası hastanede kalınır.

Çene implantı ameliyatı sonrası iz kalır mı?
Ağız içinden yapılan kesiler de hiçbir iz kalmamaktadır ama alt dudakta ve damakta hissizlik oluşabilmektedir. Boyundan yapılan kesiler de ise hastanın cilt tipine göre hafif izler kalabilmektedir. Bu izler zamanla geçecektir.

Çene implantı ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Çene implantı ameliyatı sonrası iyileşme süreci, kullanılan metoda göre değişiklik göstermektedir. Ameliyat sonrası ağır aktivitelerden ve hareketli yaşam tarzından uzak durmak önemlidir. Kesinlikle alkol ve sigara kullanılmamalıdır. Ameliyat sonrası görülen şişlik ve ödem geçene kadar çene protezinin yerini sabit tutmak için sabit kalması ve oynanmaması gereken özel bantlar kullanılmaktadır.

Çene implantı ameliyatı sonrası kontroller ne sıklıkta olmalıdır?
Ameliyatın ertesi günü geçici strip bant açılır, hastanın dikiş hattına pansuman uygulanır. 3. ve 7. gün tekrar kontroller programlanır. Ameliyat için şehir dışı veya yurtdışından gelecek hastalarımızın, operasyon sonrası için en az 8 gün şehirde konaklamaları gerekmektedir.

Çene implantı ameliyatı sonrası hasta nasıl bir görünüm elde eder?
Cerrahınız tarafından yüz ve çene kemiğinize uyumlu olarak kalıplanmış çene implantları, istenilen iyileştirme derecesini sağlayacak ve doğal bir görünüm verecek bir yapıya sahip olacaktır. Sonuçta doğal çene kemiğine çok benzer bir görünüm elde edilmesi için uzman bir cerrah tarafından uygulanmalıdır. Emin ellerde bir kişinin çene implantı ameliyatı geçirdiğini anlamak neredeyse imkansızdır.

Çene implantı ameliyatı sonuçları kalıcı mıdır?
Çene implantlarının kalıcı olması amaçlanmıştır ve bu özellikte malzemelerden hazırlanmaktadırlar. Yaşlanma süreci yüz görünümünüzü başka şekillerde etkilese de, ameliyat sonrası uzun süreçte çene konturunuz değişmeyecektir.

Çene implantı ameliyatının riskleri nelerdir?
Unutulmamalıdır ki; her cerrahi müdahale bir risk taşımaktadır. Olası riskler arasında, enfeksiyon, iç kanama, implantta kayma ve anesteziden kaynaklanan yan etkiler sayılabilir. Ancak uzman bir cerrah tarafından uygulanan çene implantı ameliyatları sonrası çok az komplikasyon riski vardır.

ÇENE IMPLANTI AMELİYATI FİYATLARI:
Çene implantı ameliyatı fiyatları ameliyatı yapan ekibe, operasyon metoduna, ameliyatın yapıldığı hastaneye ve ekibin tecrübesine göre değişmektedir.

DİKKAT!
Ameliyatlarımız Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Refik Özerdem tarafından, tam teşekküllü ameliyathanesi bulunan hastanelerde, steril şartlarda yapılmaktadır.