BOYUN GERME ESTETİĞİ

Boyun germe ameliyatı; tüm germe ameliyatlarında olduğu gibi bölgedeki (boyun) kırışıklık, sarkma ve gevşemelerin düzeltilmesi amacıyla, çene altında gıdı bölgesini de içerisine alan tüm boyun derisi ve deri altındaki yağ / kas dokularının gerildiği, fazla dokuların ise çıkarıldığı bir operasyondur.

Boyun germe ameliyatı kimler için planlanmalıdır?
Boyun bölgesinde belirgin sarkmalar, kırışıklıklar ve gölgelenme sorunu yaşayan herkes bu operasyonu düşünebilir.

Boyun germe ameliyatının etkisi ne kadar sürer?
Cilt yapısına bağlı olarak 10-15 yıl kadar sürdüğü görülmektedir. Ancak genetik faktörler, sigara vb. kullanımı, stres, günlük yaşam şartları elde edilen sonucun süresine etki etmektedir.

Boyun germe ameliyatı ile birlikte hangi operasyonlar yapılabilir?
Gözle görülür daha iyi bir etki sağlaması için boyun germe ameliyatı sıklıkla yüz germe ameliyatı ile kombine edilir. Göz kapağı estetiği (blefaroplasty) ve kaş kaldırma, dudak kaldırma estetiği, bişektomi ve yağ enjeksiyonları ile kombine edilebilir.

Boyun germe ameliyatları nasıl yapılır, ne kadar sürer?
Boyun germe ameliyatı genel anestezi ile yapılabilen operasyonlardır. Boyun altındaki gıdı bölgesinde de sarkma varsa tam alt boyun germe ameliyatında gıdı da alınabilir. Gıdıdaki yağ alımı liposuction ile sağlanır. Sadece boyun germe ameliyatı yapılacaksa işlem ortalama 1 saat sürer.

Boyun germe ameliyatı sonrası hastanede yatış süresi nedir?
Hastanede yatış süresi 0-1 gündür.

Boyun germe ameliyatına cerrahi olmayan yöntemler alternatif olabilir mi?
Cerrahi olmayan yöntemler ciltte sınırlı bir etki sağladığı için cerrahiye alternatif değil, genelde yardımcıdırlar. Hatta cerrahi işlem sonrası bu metotları biz de öneriyoruz. Operasyon sonrası 3. aydan itibaren hastalarımıza FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı medikal cihazlarla radyofrekans yüz ve boyun sıkılaştırma işlemi, mezoterapi vb. gibi destekleyici uygulamalar öneriyoruz, böylece operasyonla alınan etkiyi daha da ileriye götürmeyi ve uzatmayı amaçlıyoruz.

Boyun germe ameliyatı sonrası iz kalır mı?
Cerrahi yöntemlerde iz kalması olasıdır. Bununla beraber boyun germe operasyonunda izler saçlı deri ve kulak arkası ile çene ucu altı gibi yerlerde kalacak şekilde planlanarak daha az görünür olması amaçlanır. Belli bir süre sonunda izler daha da az görünür hale gelmektedir.

Boyun germe ameliyatından önce nelere dikkat edilmelidir?
Kronik rahatsızlığı olanlar (diyabet vb.) kendi doktorlarından ameliyat öncesi ilaç düzenlemesi istemelidirler.

Kronik hastalık sebebi ile düzenli ilaç kullanan hastalar, ilaçlarını düzenli almaya devam etmeli ve kontrole giderek tüm değerlerinin normal düzeyde olmasını sağlamalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar, maddeler ve balık yağı gibi gıda takviyeleri kullanımı 10 gün önceden kesilmelidir.

Kronik hastalığı olan hastaların en az 3 ay öncesine ait dahiliye konsültasyonu sonuçları gerekmektedir.

Boyun germe ameliyatı sonrası kontroller ne sıklıkta olmalıdır?
Hasta 1-3 gün evde istirahat sonrası tekrar görülür. Hastaların genel olarak 3. ve 8. gün kontrole gelmeleri gerektiğinden şehir dışından ve yurtdışından gelecek hastaların, en az 8-10 gün boyunca şehirde konaklamaları gerekmektedir.

Boyun germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Ameliyatın sonuçları ve ciltteki gerginlik hissi hemen fark edilecektir. Boyun bölgesinde, ödem ve morarmalar oluşması beklenen bir durumdur. Şişlik (ödem), 3. günden sonra yavaş yavaş inmeye başlar. Ameliyattan sonra 8-10 gün içinde tüm dikişler alınır, bundan sonra güneş kremi ile dışarı çıkılabilir, ama direkt güneş altında uzun süre vakit geçirmemek önemlidir.

Ameliyattan sonra güneş kremi ile dışarı çıkılabilir, ama güneşte uzun süre vakit geçirmemek, direkt güneş ışınlarına maruz kalmamak önemlidir. Makyaj işlemi 2, saç boyatma işlemi 4 hafta sonra yapılabilir. Kozmetik cilt bakım ürünlerini 1 ay boyunca kullanmaktan kaçınılmalı, peeling ve kese işleminden katiyetle uzak durulmalı, ciltteki hassasiyet göz önünde bulundurularak doktor onayı haricinde herhangi bir medikal işlem yaptırılmamalıdır.

Boyun germe ameliyatının riskleri nelerdir?
Unutulmamalıdır ki, her cerrahi müdahale bir risk taşımaktadır. Kanama riskinin aza indirilmesi açısından ameliyat esnasında kulak arkalarına küçük drenler yerleştirilebilir. Bunun yanı sıra deride hissizlik gibi nadir görülen riskler bulunmaktadır.

Boyun germe ameliyatı fiyatları:
İşlemin fiyatlandırılması hastalar arasında bazen soru işareti oluşturmaktadır. Her hekimin planlaması farklı olacağı için çıkacak fiyatlandırma da farklı olabilmektedir.

Boyun germe estetiği fiyatları ameliyatı yapan ekibin tecrübesi, uygulanan metot, ek prosedürler ve hatta ameliyatın yapıldığı hastaneye göre değişiklik göstermektedir.

DİKKAT!
Ameliyatlarımız Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Refik Özerdem tarafından, tam teşekküllü ameliyathanesi bulunan hastanelerde, steril şartlarda yapılmaktadır.