Bölgesel Yağ Aldırma (LIPOSUCTION)

Kökü Latincede yağ anlamına gelen “lipo” sözcüğünden gelen ‘liposuction’, vücutta bulunan fazla yağ hücrelerinin tamamen emilerek alınmasını içeren bir cerrahi işlemdir. Ergenlik çağından itibaren değişmeyen vücuttaki yağ hücresi sayısı, kilo alımı ile genetik yapıya göre kişiden kişiye değişiklik gösteren bazı bölgelerde biriken bu hücrelerin hacmi büyümektedir.

Liposuction ameliyatı kilo verdirmek amacıyla değil, diyet ve egzersizin etki edemediği yapısal dirençli alnlarda bölgesel vücut şekillendirmek için yapılmaktadır.

Liposuction ameliyatları nasıl yapılır?
Liposuction ameliyatının süresi yapılacak bölgeye göre değişir. Örneğin; tüm gövde, sırt ve beller dahil 45-60 dakika kadar sürer. Ameliyat genel-sedasyon anestezisi ile gerçekleştirilir.

Liposuction ameliyatlarında hangi teknikler kullanılır?
Liposuction ameliyatı vakumla yağ alma işlemidir. Tüm yeni nesil liposuction tekniklerinde mantık aynıdır ve yağ alımı esastır. Son zamanlarda ortaya çıkan lazer ve/veya USG gibi lazerlerin daha çok lokal bölgelerin revizyon işlemlerinde kullanılmaları önerilmektedir. Son zamanlarda gelişen geleneksel tümesan liposuction tekniğine bilimsel veriler ile üstünlükleri kanıtlanamamıştır.

Liposuction ameliyatı öncesi en az 2 hafta sigaradan uzak durulması, 7-10 gün kan sulandırıcı kullanılmaması ve sürekli kullanılması gereken ilaçların doktor tarafından düzenlenmesi , bitkisel ilaç, çay vb maddelerin kullanılmaması gerekmektedir.

Liposuction ameliyatı ile ne kadar yağ alınabilir?
Liposuction ameliyatında hastanın kilosuna ve yağ oranına bağlı olarak ne kadar yağ alınabileceği değişiklik gösterir. Ancak normal şartlar altında, bir seansta 4-5 litre yağ alınabildiği ifade edilmektedir.

Liposuction ameliyatı sonrası hastanede yatış süresi nedir?
0 – 1 gün arası hastanede kalınır.

Liposuction ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Liposuction ameliyatı sonrası 6 hafta kadar özel korse kullanılmalıdır. Bu süre sonunda lenf drenaj masajlarıyla ödemin çözülmesine katkıda bulunulması önerilmektedir. Ameliyat sonrası son görünüme 6-9 ay sonra ulaşılmaktadır. Operasyon sonrası bölgedeki yağ hücresi sayısı azaltıldığından yeniden yağ birikimi ihtimali azalmaktadır. Ancak işlem sonrası diyete dikkat edilmezse vücudun her bölgesinde yağ hacminde artış olması beklenmelidir. İlerleyen dönemde ihtiyaç duyulması durumunda tekrar liposuction yapılabilir.

Liposuction ameliyatı sonrası iz kalır mı?
Liposuction ameliyatı iz açısından oldukça avantajlıdır. Nadir durumlar dışında bariz görülebilen-fark edilir bir iz bırakmaz. Kanül giriş yerlerinde 2 -5 mm kadardır ve çoğunlukla bunlar saklanır.

Liposuction ameliyatı sonrası kontroller ne sıklıkta olmalıdır?
Liposuction ameliyatı kontrolleri yapıldığı bölgeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak tüm liposuction ameliyatı kontrolleri 3. gün yapılmaktadır. Şehir dılından veya yurtdışından gelecek hastaların bu nedenle en az 5 gün boyunca şehirde konaklamaları gerekmektedir.

Liposuction ameliyatının riskleri nelerdir?
Liposuction bir ameliyattır ve her ameliyat gibi riskleri vardır. Anesteziye bağlı risk olasılıkları, uygulama alanında morarma, his değişiklikleri, yara iyileşmesine bağlı düzensizlikler, çok nadir de olsa; damar, sinir, ve derindeki organların zarar görmesi, asimetriler, ödem, ve yara gibi problemler olasıdır.

LIPOSUCTION AMELİYATI FİYATLARI:
Liposuction ameliyatı fiyatları ameliyatı yapan ekibe, operasyon metoduna, ameliyatın yapıldığı hastaneye ve ekibin tecrübesine göre değişmektedir.

DİKKAT!
Ameliyatlarımız Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Refik Özerdem tarafından, tam teşekküllü ameliyathanesi bulunan hastanelerde, steril şartlarda yapılmaktadır.