ANNE ESTETİĞİ

Estetik ve plastik cerrahi günümüzde özellikle kadınları daha mutlu etmek için kendisini devamlı yeniliyor ve gelişiyor. İnsanları kendilerini daha iyi hissettirmeye odaklı bir girişim de; ‘Anne Estetiği’!
Kadınların en fazla şikayetçi olduğu estetik sorunların başında doğum sonrası deformasyonlar gelmektedir. Memelerde sarkmalar, karında gevşeme, göbek altı çatlakları, bel bölgesinde kalınlaşma ‘anne estetiği’ ile çözülebilecek sorunlardan en önemlileri.
İngilizde ‘mommy makeover’ olarak da isimlendirilen ‘anne estetiği’ ile aynı anda hem memelere, hem karın bölgesine hem de bel yanlarına müdahale mümkün. Burada amaç, çocuğu belli bir büyüklüğe ulaşmış, sütten kesilmiş (en az 6 ay geçmeli) anneyi bu ameliyat sonrası mutlu bir anneye dönüştürmektir. Bu tür girişimler ile annelerde kendilerine kadınsı özgüveni kazandırmak ayrı bir avantaj oluyor tabi.

Vücutta neler değişiyor?
Doğum sonrası anneler arasında derecesi farklı olarak sadece karın derisinde sarkma veya çatlak oluşmuyor aynı zamanda karın kaslarında yanlara açılma sonucu karın duvarında gevşeklik erkek tipi göbeklenme yani bombeleşme hatta ileride göbek fıtığı oluşumu, kabızlık, idrar kaçırma problemleri de görülebiliyor. Gevşek karnın öne doğru erkek tipi bombelenmesi sonrası kişilerde postur yani duruş bozukluğu da gelişebilir. Bel ve sırt ağrılarına yol açabilir.
Gebelik sırasında sütle dolan, kilo alımı ile beraber de büyüyen memelerde süt vermenin sonlandırılmasını takiben hızla küçülür, sarkar ve dokuların yerini yağ dokusu alır. Gebelik sırasında verilemeyen kiloların etkisi ile bazen memeler büyük bile kalabilir sarkma yanında.
Yine bu verilemeyen kilolar basende, kalçalarda, bel ve karın bölgesinde yağ depolanması ile kendini gösterir.

Anne estetiği ne yapar?
Gebelik sonrasında oluşan bu deformasyonların tek bir seansta, aynı anestezi altında çözümü ‘anne estetiği’ ile sağlanabilir. 3-4 saati geçmeyen bir süre içinde karın germe, bellere ve basenlere liposuction (yağ alımı), meme dikleştirme (aynı anda dolgunluk amaçlı silikon da konulabilir), bazen küçülterek dikleştirme yapmak mümkündür. Karın germe işlemi mini veya tam olabilir. Bunu doktorunuz sizinle beraber karar verecektir. Günümüzde yeni teknikler ile karın germe yaparken aynı anda karın üst kısmı ve bel yanlarına, sırta kadar liposuction da yapılmaktadır. Böylece daha iyi bir kontur sağlanmaktadır. Gerek görüldüğünde kalçalara alınan yağlar transfer edilebilir.

Doğumdan sonra ne zaman bu ameliyat olunabilir?
Enfeksiyon gibi risklerin azalması amacı ile örneğin memelere yapılacak girişimler için sütten kesilme sonrası en az 6 ay beklenmesi önerilmektedir. Annenin gebelik öncesi ideal kilosuna ulaşması aslında en ideal zamanıdır. Meme ve karın ameliyatlarından sonra hastalarımızdan ağır kaldırmamalarını, çekmemelerini ve yine ağır sporları bir süre yapmamalarını istiyoruz. Bebeği taşımak bu süre içinde güçleşeceğinden, bebeğin belli bir büyüklüğe gelmesi önemli.

Anne estetiği ameliyatlarında hangi teknikler uygulanır?
Anne estetiği içerisinde en çok, meme dikleştirme ve/veya küçültme / büyütme, karın germe, liposuction ve labioplasti işlemleri yer almaktadır.

Bakınız: Meme Dikleştirme ve Büyütme, Meme Küçültme, Karın Germe, Liposuction, Labioplasti…

(Labioplasti: Doğumda gevşeyen iç vajina dudaklarının, uzaması ve dış dudaklardan daha uzun olması, günlük yaşamı da olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu sebeple anne estetiği kapsamında uygulanan labioplasti ameliyatı, gevşemiş iç dudakların küçültülmesi ve normal görüntüsüne geri dönmesini sağlayan başarılı bir estetik cerrahi uygulamadır. Fazlalık deri dikkatlice çıkarılır, iyileşme süreci kısadır ve ameliyat sonrası kısa süre içinde normal yaşantıya dönülebilir.)

Anne estetiği ameliyatı sonrası hastanede yatış süresi nedir?
Anne estetiği ameliyatı sonrası hastanede 2 gün yatış yeterlidir.

Anne estetiği ameliyatları sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Anne estetiği ameliyatı olmak isteyenlerin ameliyat öncesi ve sonrasında en az 2 hafta sigara kullanmaması çok önemlidir. Sigara iyileşme sürecini son derece olumsuz etkilemektedir.
Anne estetiği ameliyatının iyileşme süresi hastanın vücut tipine, genetik yapısına göre değişiklik göstermektedir. Bu kombine ameliyat içerisinde yer alan yağları aldırma, labioplasti, karın germe ve meme büyütme gibi operasyonların iyileşmesine etki eden tüm süreçlerin bu değişikliği gösterdikleri unutulmamalıdır.

Genel olarak, ameliyat sonrası tamamen iyileşme, yaklaşık 3 ay olarak gözlemlenmektedir. 4-6 hafta süresince birçok kişinin ağır kaldırmadan yorucu aktivitelerde bulunmadan masa başı işler yapmasında bir sakınca yoktur. Ağır sporlardan kaçınılmalıdır.

Anne estetiği ameliyatı sonrası kontroller ne sıklıkta olmalıdır?
Anne estetiği sonrası hasta taburcu edildikten sonra 3. gün kontrolü yapılır. Bir ay kadar ödemler nedeniyle baskılı korse kullanılır. Cildin sıkılaşıp son haline kavuşması için ortalama altı aya ihtiyaç vardır.

ANNE ESTETİĞİ AMELİYATI FİYATLARI:
Anne estetiği ameliyatı fiyatları, operasyon metotlarına, ameliyatın yapıldığı hastaneye ve ekibin tecrübesine göre değişmektedir.

DİKKAT!
Ameliyatlarımız Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Refik Özerdem tarafından, tam teşekküllü ameliyathanesi bulunan hastanelerde, steril şartlarda yapılmaktadır.