ALIN GERME – KAŞ KALDIRMA

Alın germe / kaş kaldırma estetik operasyonu, yaşlanmaya bağlı olarak alın bölgesinde meydana gelen belirtileri gidermek amacıyla gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Yüz ifadesi ve estetiği bakımından odak noktası olan kaşların pozisyonu, göz kapakları ile olan yakın mesafesinden dolayı kaş estetiğinin de önemi yadsınamaz.

Alın germe / kaş kaldırma ameliyatı kimlere yapılmalıdır?
Alın, kaşlar ve göz çevrelerindeki değişiklikler, mimikler yüzümüzün ifadesini çok anlamlı bir şekilde etkiler. Doğal yaşlanma süreciyle alın bölgesindeki mimikler, hassas yapıdaki kaşların düşmesine ve göz kapaklarında da sorun yaşamasına yol açmaktadır.  Kaşlar arasında belirgin çizgiler, çatık kaş ifadesi yaratarak, sinirli ve sert bir ifadeye sebep olur. Alındaki çizgilerle yorgun bir yüz ifadesi veren kaş düşüklüğü, hemen her orta yaşlı kişinin şikayetçi olduğu estetik sorunlardan biridir. Kaş, alın ve göz bölgesi birbirlerine yakınlıkları nedeniyle aynı anda yıpranan bölgelerdir. Bu nedenle, bu ameliyatlar çoğunlukla üst göz kapağı estetiği, gözaltına yağ enjeksiyonu ve yüz germe estetik ameliyatı ile kombine edilir, böylece yüzün değişik bölgeleri arasında daha iyi bir harmoni amaçlanır.


Alın germe / kaş kaldırma ameliyatı ile aynı anda yapılan yardımcı veya kombine operasyonlar nelerdir:

Plastik cerrahi operasyonlarında çok sayıda kombinasyon seçeneği vardır ve her hasta için ayrı bir planlama şarttır. Örneğin, alındaki çok derin çizgileri doldurmak için yağ enjeksiyonları, göz kenarlarını yukarı çekmek için şakak bölgesinden yapılan ek endoskopik girişimler eklenebilir.

Alın germe ve/veya kaş kaldırma ameliyatları ne kadar sürer, ne tür anestezi verilir?
AlınGerme – Kaş Kaldırma Estetiği ameliyatları endoskopi ile 35 dakika, açık ameliyatla ise 1 saat kadar sürmektedir. Genel veyasedasyon anestezi ile yapılan, yaşlanma ile beraber artan kaş düşüklüğü ve alındaki çizgileri azaltmak amacıyla yapılan operasyonlardır.

Alın germe / kaş kaldırma ameliyatı sonrası hastanede yatış süresi nedir?
Eğer başka bir operasyon ile kombine edilmemişse hastanede kalım 0-1 gündür.

Alın germe / kaş kaldırma ameliyatında nasıl teknikler uygulanır, nasıl yapılır?
Sarkık kaş görüntüsünü azaltırken, gergin bir alın ve göz çevresi oluşumuna yardımcı olmayı amaçlayan bir cerrahi uygulamadır. Kaşları yukarı çeker, alındaki derin çizgileri giderir ve böylece gözlere de daha genç ve canlı bir ifade kazandırır.
Alın germe ve kaş kaldırma estetik operasyonları eğer endoskopi ile yapılıyorsa saklı deri içinde çok küçük bir kesi ile yapılmaktadır. Eğer operasyon açık teknik ile yapılıyorsa, saç ön çizgisi boyunca kesi yapılır. Bu teknik sadece çok derin kırışıklıklarda tercih edilmektedir.

Endoskopik yöntemde alında saçlı çizgide ve bazen de ek olarak şakak bölgesinde açılan (genelde 1-4cm.’lik) kesilerden kamera ile gerilerek hedef mimik kasları toplanır ve çevre doku yukarı-arkaya doğru asılır. Eğer fazla derinin de alınması isteniyorsa saçlı çizgideki deri uzatılır, işlem sonrası izler saçlı çizgide daha az görünür şekilde dikilir. Bununla beraber, eğer kaş-saçlı çizgi arası mesafe birbirine çok yakın ise kesi saçlı deri içinden yapılabilir (koronal girişim). Kaş-saçlı çizgi arası mesafesi yüksek olan hastalarda koronal girişimi tercih etmek, alın bölgesini daha da açacağı için büyük hatadır.

Alın germe / kaş kaldırma ameliyatında endoskopik yöntem veya açık yöntem kullanılacağına nasıl karar verilir?
Eğer alın bölgesindeki temel problem kaş hafif-orta kaş düşüklüğü ve iki kaş arasındaki çizgilerin fazlalığı olarak tarif ediliyorsa, genelde sadece endoskopik yöntem tercih edilir. Buna karşılık, alındaki yatay çizgiler ön planda ise ve kaşlardaki düşüklük şiddetli ise açık-endoskopik kombine yöntemden faydalanılır.

Alın germe / kaş kaldırma ameliyatı sonrası iz kalır mı?
Endoskopik uygulamada görünürde çok iz kalmaz; uzun kesi ile yapılanda ön saç çizgisinde saklanır.

Alın germe / kaş kaldırma ameliyatı sonrası izlerin (skarların) iyileşmesi nasıl olur?
Ameliyat sonrası 6. aydan itibaren skar üstü/çevresindeki saçların çıkmasıyla ve skarın renginin solması ile ameliyata ait daha az belirgin olan belirtilerin kalması beklenir. İzlerin tamamen solması daha da uzun sürebilir.

Alın germe / kaş kaldırma ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Ameliyat sonrası birkaç gün morluk ve şişlik yaşanabilir. Bu semptomların yaklaşık 10 gün sürmesi normaldir. Tedavi sonrası 1 – 2 hafta süresince başın yüksek ve dik tutulması önemlidir, böylelikle ödem oluşumu önlenebilir. Kesi yerlerinde ve kafada iyileşme sürecinde uyuşukluk ve kaşıntı hissedilmesi doğaldır.

Alın germe / kaş kaldırma ameliyatının riskleri nelerdir?
Unutulmamalıdır ki, her cerrahi müdahale bir risk taşımaktadır. Ve her ameliyat sonrasında beklendiği gibi; şişlik, morluk ihtimali mevcuttur, seçilen yönteme bağlı olarak 1-2 günle 1-2 hafta arasında bu şikayetlerin sona ermesi beklenir. İyileşme sürecinde belirgin ağrı beklenmez, ilk 1-2 gün kaşları hareket ettirmede güçlük söz konusu olabilir. Endoskopik yöntemde ise alında geçici bir his kaybı olasıdır.

ALIN GERME / KAŞ KALDIRMA AMELİYATI FİYATLARI:
Kaş Kaldırma-Alın Germe Estetiği fiyatları ameliyatı yapan ekibin tecrübesi, uygulanan metod, ek prosedürler ve hatta ameliyatın yapıldığı hastaneye göre değişiklik göstermektedir.

DİKKAT!
Ameliyatlarımız Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Refik Özerdem tarafından, tam teşekküllü ameliyathanesi bulunan hastanelerde, steril şartlarda yapılmaktadır.
Daha fazla bilgi için Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği resmi sayfasında (
http://www.plastikcerrahi.org.tr/estetik-cerrahi-54-Yuz-Germe.html) adresini ziyaret etmeniz önerilir.

Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi resmi sayfasında kamuoyu duyurusudur (bakınız: http://www.plastikcerrahi.org.tr)
Son yıllarda, ülkemizde, estetik cerrahi ve ameliyatsız uygulamalara artan talep, başka branşlardaki doktorların da bu alana ilgisini çekmiştir.
Bu durum, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olmayan birçok farklı branştan doktorun, hatta sağlık eğitimi almamış bazı kimselerin kendilerini yasal olmayan uzmanlık adlarıyla tanıtarak halkı yanıltmalarına yol açmaktadır.

FASİAL PLASTİK CERRAHİ UZMANI, YÜZ ESTETİK CERRAHİ UZMANI, ONKOPLASTİK CERRAHİ UZMANI, OKULOPLASTİK CERRAHİ UZMANI, MEDİKAL ESTETİK UZMANI, DERMATOPLASTİK CERRAHİ UZMANI, SAÇ EKİM UZMANI VE BUNA BENZER İSİMLER TÜRKİYE’DE SAĞLIK BAKANLIĞI VE YÖK TARAFINDAN TANIMLANMAMIŞ, BELGELENDİRİLMEMİŞ SAHTE UZMANLIK İSİMLERİDİR.

Başvurduğunuz kişinin doktor olup olmadığını araştırınız. Doktorsa uzmanlığını bilmek en doğal hakkınızdır. Lütfen, belge isteyerek sorgulayınız.
Türkiye’de Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneğine üye uzmanların listesi için: www.plastikcerrahi.org.tr sitesini inceleyebilirsiniz.