PRP (PLATELETTEN ZENGİN PLAZMA)

Kişinin kendi kanından hazırlanan ve büyüme hormonundan zengin hücreleri (trombositleri) içeren plazmanın tekrar kendisine enjekte edilerek verilmesi yoluyla cildi gençleştirmek ve iyileşmeyi uyarmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. 


PRP uygulama ile cilt elastikiyetinde artma, kırışıklıklarda azalma gibi olumlu etkiler gözlemlenebilir. 


Ayrıca ciltteki akne izlerini azaltmak için de PRP tercih edilebilir.


Hastadan bir miktar kan alınır ve özel cihazlarla trombositler ayrıştırılır. 


Bunlar aslında vücuttaki yaralanma bölgesinde yoğunlaşan ve iyileşmeyi hızlandırmak için yüksek oranda büyüme hormonu içeren hücrelerdir. 


Biz de bu mekanizmadan faydalanarak PRP tekniğini sac dökülmesinden cilt gençleştirmeye, hatta ağrı ve bir çok ortopedik hastalığın tedavisinde kullanmaktayız.


PRP nasıl uygulanır?  • Hastadan(16-50 ml) kan alınır, alınan kan miktarı PRP’nin enjekte edilecek bölgeye göre değişir.
  • Santrifüj cihazında trombositler diğer kan bileşenlerinden ayrıştırılır. Ayırma işlemi yaklaşık 15 dakika sürer.
  • Ayrıştırılan plazma enjeksiyon için hazır hale getirilir. Bu işlemle konsantre trombosit içeren plazma elde edilir.
  • Hazırlanan PRP amaca uygun olarak belirtilen bölgeye enjekte edilir. İşlemin süreci uygulama alanına bağlı olarak 1-2 dakikadan 30 dakikaya kadar zaman dilimini kapsar.


PRP neden uygulanır?

PRP , cilt gençleştirme, saç büyümesini teşvik etme, yumuşak doku iyileşmesini hızlandırma ve iltihaplanmayı azaltmak için kullanılır. Trombosit aktivasyonu, vücudun doğal iyileşme sürecinde önemli bir rol oynar ve PRP ile bol miktarda trombosit hedef bölgeye enjekte edilir.


Kişinin kendi kanından elde edildiği için ciddi yan etkilere neden olmaması PRP’nin uygulanabilirliğini artırır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, PRP, çok yeni bir tedavi yöntemi olduğundan etkinliği henüz tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır.


Referans: Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği web sitesi)

Başa dön