KOMBİNE AMELİYATLAR

 

S: Öncelikle Estetik ve Plastik Cerrahi nedir, Estetik ve Plastik Cerrah kimdir:

Ö.R.Ö. Plastik Cerrahi çok değerli hocam Prof. Dr. Anthony Wolfe’un (Miami Ünversitesi) deyimiyle tıpla sanatı birleştiren bir köprüdür. İlgi alanlarından biri olan Rekonstrüktif Plastik Cerrahi, kaza-doğumsal anomali-tümör vb. zarar gören vücut kısımlarını tedavi eder. Kozmetik Plastik Cerrahi ise tarif olarak normal bir vücut bölgesinin görünümünü değiştirmek için çalışır. Çoğu kez arada kesin sınır yoktur. Örneğin burun bölgesinden geniş bir tümör çıkardıktan sonra yeni bir burnu rekonstrüktif cerrahi ile oluştururken estetik olarak da mümkün olduğu kadar orijinaline benzemesi arzu edilir.

Plastik Cerrah, Genel Cerrahi eğitimi sonrasında hem Rekonstrüktif hem de Estetik Cerrahi üzerine eğitim almış kişidir. Amerikan Plastik Cerrahi Birliği’nin internet sayfasına göre (www.plasticsurgery.org) rekonstrüktif cerrahi üzerine eğitim almak başarılı bir estetik cerrah olmak için önemlidir. Bu eğitim usta-çırak eğitimi şeklinde 6 yılda verilir. Bu süre sonunda dileyen uzman yurtiçi veya yurtdışındaki üst uzmanlık programlarına başvurup eğitimine devam edebilir. Örneğin benim uzmanlık ve sonrası eğitimim toplam 10 yıl sürdü. Aslında kongreler, klinik ziyaretleri vb. ile halen eğitimimiz devam ediyor.

S: Kombine estetik müdahaleler deyimini son zamanlarda sık sık duymaktayız. Bunu biraz açar mısınız?

Ö.R.Ö. Estetik ve Plastik Cerrahi ile anesteziyoloji dallarındaki gelişmeler ve birden fazla uzmanın oluşturduğu ekipler ile aynı seansta bir çok vücut bölgesini ilgilendiren kombine operasyonlar ülkemizde ve yurtdışında bir çok klinikte daha sık uygulanabilmektedir. Aynı zamanda teknik gelişmeler de cerrahi olmayan girişim seçeneğimizi artırmıştır. Burada yeri gelmişken vurgulamak isterim ki ile cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemleri birbirinin alternatifi olarak düşünmek pek doğru değildir. Bence daha doğru olan bunları birbirini destekleyen ya da her bir hastanın spesifik ihtiyaçlarına göre tek tek seçilebilecek yöntemler olarak düşünmek bilimsel açıdan daha doğrudur.

S: Kombine girişimlerin faydası nelerdir:

G.Ö. Vücudumuz değişik bölgelere ve her bölgede de estetik ünitelere bölünmüştür. Estetik harmoninin sağlanması için birden fazla bölgede ya da estetik ünitede aynı anda girişim gerekebilmektedir. Bir Estetik Cerrah da bütün bu bölgelere aynı anda müdahale edebilecek şekilde eğitim görmüştür. Örneğin burnu ileride ve düşük, çene ucu ise geride olan bir kişiyi düşünelim. Bu kişide sadece burun veya sadece çene ucu operasyonu ile ideal sonuç alabilmek zordur. Bu kişilerde yüz yapılarının harmonisinin daha iyi sağlanabilmesi için burun operasyonu yanında çene ucu ilerletme operasyonu da gerekebilmektedir. Ya da göz kapağı düşünen bir hastada daha iyi sonucun alınabilmesi için örneğin yüz germe veya burun operasyonu da gerekebilmektedir. Gövdede de aynı durum söz konusudur. Meme küçültme operasyonu yanında karın bölgesindeki şikayetleri de gidermek bir çok kişide gövdenin görünümünü daha da iyi kılabilmektedir. 

S: Karın germe operasyonlarında ne tür kombinasyonlar söz konusudur?

Ö.R.Ö. Amerikan Plastik Cerrahi Birliği’ne göre (bkz. İnternet adresi), karın bölgesindeki sarkmaların tek etkili tedavisi karın germedir. Bu operasyonların genişliği (dolayısıyle operasyon süresi ve masrafı da) hastadan hastaya değişmektedir. Çoğu kez en iyi sonuçlar karın germe+liposuction+kas-fasya onarımı (diğer deyişle iç korse dikişleri) kombinasyonu ile alınmaktadır. Operasyon sonrası bazı hastalarımıza kavitasyon+pressoterapi vb. yardımcı metodlar uygulamaktayız. Bir grup hastada ise (özellikle de sarkma ve yağlanma şikayetleri daha fazla olanlarda) ikinci bir destek operasyonu gerekli olabilmektedir.

Unutulmaması gereken operasyonun sonuçlarının sonsuza dek sürmemesidir; doğa kaldığı yerden vücuda olan etkisini devam ettirecektir. Operasyon sonrası bir diyetisyenin kontrolünde uygun bir diyet, sigarasız ve stressiz bir hayat ve devamlı egzersiz operasyondan en iyi sonucu alabilmek ve onun etkisini mümkün olduğunca uzun tutmak için için gereklidir.

S: Diğer tıp branşları ne şekilde katkıda bulunmaktadır?

G.Ö. Bariatrik cerrahi denen, Genel Cerrahi pratiğinde yer alan ve şişman hastaların hızla ve ileri derecede kilo kaybetmesini sağlayan müdahale şekli son yıllarda yaygınlaşmıştır. Bu operasyonlar Plastik Cerrahi’de de yeni bir sayfanın açılmasına neden olmuştur. Bariatrik cerrahiden sonra hızla kilo kaybeden hastalar, ortaya çıkan sarkmalar nedeniyle oluşan kontur bozuklularından rahatsız olmakta ve bir Estetik Plastik Cerrahi uzmanına başvurmaktadırlar. Aslında bu durum diyet vb. nedenlerle hızla kilo kaybedenlerde de görülmektedir. Bu hastalara kombine kontur düzeltme operasyonları, kişiye özel adaptasyonlarla uygulanabilmektedir. Çepeçevre kemer şeklinde karın-bel bölgesinin fazlalıkların alınması ve bu bölgelerin şekillendirilmesi operasyonu bu duruma örnek olarak verilebilir. Aynı zamanda hem yağ emme (liposuction) ile uyluk, karın ve bel bölgesine daha fazla şekil verilmekte, hem de gövde arka yüzünde yapılan müdahale sırasında sarkmış olan kalça-uyluk bölgesi ne daha iyi şekil verilebilmekte; meme dikleştirme, bacak içlerindeki sarkmaların uyluk germe ileazaltılması aynı seansta sağlanabilmektedir.

S: Operasyon düşünen hastanın nereden başlaması gerekir:

Ö.R.Ö. Vücut kontur bozukluğunun tedavisini arzulayan bir kişinin başlangıç olarak yapmasını tavsiye edebileceğimiz bir uzman ile konuşup muayene olmasıdır. Uzman doktor muayene bulgularına göre size uygun bir müdahale şekli önerecektir. Tabii ki karar verme aşamasında en önemli faktör hastanın ihtiyaçları, düşünceleri ve kararıdır.  

Başa dön
Call Now ButtonBize Danışın