BOTULİNUM TOKSİNİ

Gülme, kızma, üzülme, ağlama, şaşırma, gözleri kısma gibi hareketler sonucu yüzümüzdeki mimik kasları hareket eder ve buna bağlı olarak üzerindeki ciltte de kırışıklıklar oluşur. Yıllar içinde bu hareketlerin tekrarlanması ve ciltteki incelmeler sonucu bu kırışıklıklar kalıcı hale gelir. Kişinin mimiklerini kullanma alışkanlığı, güneşe maruz kalma süresi, cilt ve kas yapısı, yaş ve cinsiyetine göre bu kırışıklıklar da değişik derecelerde olur. Botulinum uygulamasında kullanılan madde, Clostridium botulinum adlı bakteri tarafından salgılanan bir proteindir. Bu madde sinirlerden kaslara olan elektriksel iletiyi bloke ederek, uygulanan bölgedeki kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltır veya yok eder. Kas fonksiyonunu kaybedip kasılamayınca, üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar da azalır veya yok olur. Botulinum etkisi süresince bu mimik kasları isteseniz de çalıştıramazsınız. Bu nedenle şaşkınlık ve kızgınlık ifadeleri başta olmak üzere yüzdeki sevinç ve üzüntü ifadelerin birçoğunu kaybedersiniz. Bu dönem içinde cilt kendisini toparlama fırsatı bulur. Botulinum bir mucize değildir. Yüzünüzde kalıcı olarak hiçbir değişiklik yapmayacaktır. Ayrıca sizi 20 yıl önceki görünümünüze de kavuşturmayacaktır. Botulinum uygulamaları sadece yüzünüzün belli bölgelerindeki kırışıklıklarda geçici düzelme sağlar. Daha etkili bir sonuç için yüz germe vb. operasyonlara ihtiyaç duyulabilir.

Botulinum şu durumlarda kullanılır:

• Migren ağrılarının azaltılması,
• Koltukaltı ve el-ayak tabanlarındaki terlemenin azaltılması,
• Yara izi revizyonu operasyonlarından sonra daha az iz kalmasını sağlamak için,
• Alın bölgesindeki yatay çizgiler,
• İki kaş arasında yer alan ve çatık kaş görünümüne yol açan çizgiler,
• Her iki kaş yan taraflarının yukarı kaldırılması
• Her iki göz yan tarafında yer alan ve yüz yaşlanmasını gösteren çizgiler ve kırışıklıklar (kaz ayağı çizgileri ) ,
• Alt göz kapağındaki çizgiler ve kısık göz şikayetinin düzeltilmesi,
• Burun köküne yakın yer alan yatay çizgiler,
• Burun ucunun kaldırılması,
• Gülerken üst dişetinin görünmesi,
• Üst ve alt dudaktaki dikey çizgiler (sigara içimi çizgileri ),
• Dudak köşelerinin yukarıya kaldırılması,
• Alt dudak ile çene arasındaki yatay çizgi,
• Çene cildinin daha pürüzsüz hale getirilmesi,
• Boyundaki yatay çizgilerin ve dikey bantların tedavisi,
Botulinum nasıl uygulanır?

Tedavi bölgesi, 30-45 dakika önce temizlenerek, lokal anestezi yapan krem uygulanır.
Botulinum toksini çok ince uçlu özel iğneler ile birkaç noktadan kas içine enjekte edilir. Uygulama esnasında hastayı çok rahatsız eden şiddetli ağrı şikayeti oluşmaz.

Tedavi Nasıl uygulanır?
– Hasta yatırılmaz, yarı oturur pozisyona getirilir.
– Enjeksiyonlar, 30 G’lık iğnelerle kas içine 30 – 45 derecelik açıyla uygulanır.
– Her noktaya ortalama 4-7 Ü etken madde enjekte edilir (Bu dozu doktorunuz değiştirebilir).
– Tüm uygulama 10-15 dakika sürer.
Hastaya öneriler;
Tedavi sonrası 4 saat kadar mimiklerini kullanmamalıdır (yani gülmemelidir) ve yatmamalıdır (Aksi takdirde ilaç yayılabilir. Amaç, uygulandığı yerde ilacın etkisini göstermesidir). Botulinum uygulamasından hemen sonra yüz yıkanabilir ve her türlü makyaj ürünü kullanılabilir. Uygulamadan sonra, injeksiyon yapılan bölgelere iki gün masaj yapılmamalı, özellikle makyaj temizlenirken o bölgeler fazla ovuşturulmamalıdır. Yine iki gün için aerobik, step gibi egzersiz programlarına ara verilmelidir. Gerekli olursa 15 gün sonra hasta kontrole çağrılır. Botulinum etkisi ne kadar sürer? Etki uygulamadan 3-7 gün sonra başlar ve bu etki 3-6 ay devam eder. Uygulamaların sayısı arttıkça bu etki 12 ay kadar devam edebilir. Botulinum’un zararı var mı? Botulinum 15 yıldır estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kas hastalıklarında kullanımı ise çok daha eskiye dayanmaktadır. Bu süreler içinde Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA’nın da onayladığı botulinum tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.
Riskleri ;
– Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, morluk, şişlik(1-2 gün) nadiren sürebilir.
– Geçici Baş ağrısı
– Ptozis (göz kapağı düşüklüğü): zamanla düzelir
Alerji yapar mı?
– Allerjik olmadığı düşünülmektedir.
Başa dön
Call Now ButtonBize Danışın